فایبرگلاس نوین

پلاستیک چیست ؟

چکیده کوتاه مطلب

معرفی پلاستیک (ترموپلاستیک) پلاستیک چیست ؟ نوشتن مطلب در خصوص پلاستیک ها در دهه های پیش تا حدی دشوار می نمود، لیکن هم اکنون با گسترش چشمگیری که این ماده پیدا کرده است پرداختن به موضوعات مختلف در خصوص آن به سادگی میسر است. در منزل ،مزرعه ،کارخانه، مدرسه ،درمانگاه و ساده تر، همه جا […]

معرفی پلاستیک (ترموپلاستیک)

پلاستیک چیست ؟ نوشتن مطلب در خصوص پلاستیک ها در دهه های پیش تا حدی دشوار می نمود، لیکن هم اکنون با گسترش چشمگیری که این ماده پیدا کرده است پرداختن به موضوعات مختلف در خصوص آن به سادگی میسر است. در منزل ،مزرعه ،کارخانه، مدرسه ،درمانگاه و ساده تر، همه جا و همیشه نشان از پلاستیک ها می یابیم که این اقبال به خاطر ویژگی انحصاری این مخلوق خداوند است.

شمار روزافزونی از دست‌اندرکاران طیف وسیعی از صنایع دریافته‌اند که به داشتن اطلاعاتی در زمینه پلاستیک ها نیاز دارند. هر دسته از پلاستیک ها دارای خصوصیات ویژه ای بوده و به همان اندازه که با فلزات ،چوب و سرامیک ها اختلاف دارند با یکدیگر نیز متفاوت میباشد.

علیرغم گذشت سالیان متمادی بر صنایع پلاستیک ،هنوز نوآوری و ایده‌های خلاق در آن مشاهده می گردد، و نه تنها توسعه صنعت پلاستیک متوقف نگشته بلکه همواره در حال گسترش دائمی بوده است.هر ساله مواد، فرایندها، و کاربردهای جدیدی معرفی می گردد.

 

کامپوزیت های پلیمری رشد سریعی دارند.برای رفع نیازهای این صنعت در حال گسترش افراد متخصص کافی وجود ندارد.نارسایی علمی بعضاً منجر به ایجاد نقص در فراورده، طراحی های اضافی ،اتلاف مواد، کاهش سودآوری، و معضلات زیست محیطی و سلامتی می گردد.

در این مقاله خواهید دید که چگونه پیشرفت در شیمی و تکنولوژی امکان ایجاد یک صنعت جدید را فراهم آورده است و خواهید آموخت که چگونه این صنعت( پلاستیک ها ) زندگی ما را تغییر داده است.

بشر اولیه احتمالاً درباره آتش از طبیعت آموخت و اولین ابزارش *سنگ* نخستین سوختش *چوب* و اولین طریقه انتقال پاهایش بود.

مردمان اولیه مواد خام مس ،طلا ،و آهن را در زمین یافتند، و سپس روش فراوری مواد خام را کشف کردند. زمانی که بشر شروع به صنعتی شدن نمود احتیاج داشت که بهترین ها را که مقاوم، شکل پذیر، بادوام و سودمند باشد را به وجود آورد، چون موادی با تمام این خصوصیات را نمی‌توان به صورت طبیعی پیدا نمود.

لذا موادی که به طور طبیعی وجود ندارند *مصنوعی* مورد نیاز گشتند. پس از گذشت مدتی شروع به یافتن مواد مورد نیاز داشته بود کرد و از این طریق ساخت برخی مواد مصنوعی گسترش یافت.

عصر پلاستیک ها

چه ماده ای می تواند به سختی سنگ، به شفافی شیشه و به ارتجاع پذیری لاستیک باشد؟

چه جسمی می تواند محکم ولی سبک، مقاوم در مقابل رطوبت و مواد شیمیایی و دارای رنگ های متنوع چون رنگین کمان باشد؟

البته پاسخِ پلاستیک ها می باشد.

با مراجعه به آمار انجمن صنایع پلاستیک به نظر می رسد حجم تولید پلاستیک ها در سال ۲۰۰۰ از مجموعه تولید فولاد و سایر مواد افزایش بیشتری داشته است. بنابراین امروزه را حقیقتاً باید عصر پلاستیک نامید.

 

گرانول پلاستیک- پلاستیک چیست؟

گرانول پلاستیک

گرانول های پلاستیک (دانه های ریز پلاستیک یا مواد اولیه) که از بازیافت مواد پلاستیک بدست می آیند و در رنگهای مختلف در بازار وجود دارد.این گرانول ها را در دستگاه ذوب و ساخت قطعات پلاستیکی می ریزند و پس از ذوب شدن(مایع بسیار غلیظ) توسط دستگاه فشار پرس درون قالب تزریق می شوند.

پلاستیک چیست ؟

لغت پلاستیک در اصطلاح یک صفت به معنای قابلیت تغییر شکل بر اثر فشار است. و اغلب به اشتباه به عنوان یک کلمه ژنریک برای صنایع پلاستیک و تولیدات آن به کار می رود.

دلیل اصلی ایجاد تغییرات مختلف برای یک کلمه ممکن است به علت امکان استفاده از آن به عنوان اسم یا صفت باشد.

کلمه پلاستیک از کلمه یونانی plastikos به معنای شکل پذیر بودن یا مناسب بودن برای ریخته گری آمده است.

انجمن صنایع پلاستیک ، پلاستیک را به نحو زیر تعریف نموده است.

پلاستیک چیست (تعریف انجمن صنایع پلاستیک ) :

هر ترکیبی از گروه بزرگ و متنوع موادی که تماماً یا قسمتی ،دارای پیوندی از کربن یا عناصری چون اکسیژن، نیتروژن ،هیدروژن ،و سایر عناصر عالی یا معدنی بوده و در حالت نهایی به صورت جامد، و در وزن مراحل ساخت مایع است، و بنابراین غالباً در طی کاربرد دارای قابلیت تغییر شکل به طور مختلف بر اثر حرارت یا فشار به تنهایی یا توام باشد را پلاستیک میگوییم.(دقیقا چیزی که توی کتاب نوشته بود رو براتون گذاشتم)

تفاوت پلاستیک ها با رزین ها در چیست ؟ 

از آنجا که پلاستیک ها ارتباط نزدیکی با رزین ها دارند اغلب با هم اشتباه می‌شود.

رزین ها مواد جامد یا نیمه جامد صمغی شکل هستند که در ساخت محصولاتی مانند رنگها ،جلا دهنده ها، و پلاستیک ها به کار می روند. یک رزین، پلاستیک نیست.

در آینده محصولات پلاستیکی اغلب از رزین هایی که فرایند گردیده و جامد شده‌‌اند ساخته می‌شوند. مواد رزینی طبیعی و مصنوعی هر دو از یک سری از مولکول ها متصل شده به هم تشکیل شده و دارای چند هزار مولکولهای پیوندی می باشد.

اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم رزین ها گرما سخت هستند و پلاستیکها گرما نرم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد رزین ها مقاله رزین چیست را مطالعه بفرمایید.رزین چیست؟(کلیک کنید)

امتیاز بدهید
4.4/5
تفاوت رزین و پلاستیک - پلاستیک چیست- رزین چیست - فایبرگلاس نوین

تفاوت رزین و پلاستیک

رزین در حال مایع سرد است و پلاستیک باید داغ شود تا به حالت مایع در بیاید. رزین توسط هاردنر و یک فرآیند شیمیایی به حالت جامد در می آید ولی پلاستیک با سرد شدن از حالت مایع به جامد تبدیل میشود.

تارخچه پلاستیک ها

مشاهدات انجام شده به وسیله شیمیدان سوئدی به نام برزلیوس به تولید یکی از اولین ترکیبات مصنوعی دارای چند هزار مولکول انجامید. عنوان پلیمر اولین بار به وسیله شیمیدان به نام رنالت در سال ۱۸۳۵ هنگامی که پلاستیک وینیل کلراید را سنتز نمود به کار رفت. یک پلیمر ماده ای است که دارای مولکول های بزرگ که از اتصال قسمت اعظم یا بنیان مولکولهای کوچک از یک یا چند ماده تولید شده است.

اولین کاربرد تجاری شناخته شده مواد پلیمری در سال ۱۸۴۳ به وسیله یک جراح اهل مالایا دکتر ویلیام مونتگمری صورت گرفت.

وی پی برد که اهالی مالایا از یک ماده پلیمری طبیعی *کائوچو* برای ساختن دسته های چاقو و طناب استفاده می کنند.

رزین جمع آوری شده از درخت کائوچو برای بررسی دانشمندان و صنعتگران به انگلستان فرستاده شد.

مایکل فارادی یک پیش قدم در الکترونیک دریافت کائوچو عایق الکتریکی خوبی در آب است و بنابراین آن را برای عایق بندی اولین کابلهای انتقالی از اقیانوس اطلس به کاربرد. در کابل های جدید زیردریایی ها هنوز هم از پلاستیک ها برای غلاف، روکش، پوسته، و مغزی استفاده میشود.

 در سال ۱۸۶۲ الکساندر پارکس از بیرمنگام انگلستان، پلاستیک جدیدی را در نمایشگاه بین المللی لندن به نمایش گذاشت. این پلاستیک که به نام پارکسین خوانده می‌شد، از نیترو سلولز محتوی کمتر از ۱۲ درصد نیتروژن تولید شده بود. هنگامی که نیتروژن موجود در نیتروسلولز بیش از ۱۳ درصد باشد ماده منفجره ای به نام پنبه باروتی را به وجود می‌آورد، که این ماده در جنگ‌های داخلی و جنگ جهانی اول به کار رفت.

تحولات صنعت پلاستیک پس از جنگ

جان هیات یک صاحب چاپخانه در نیویورک شروع به ساخت پلاستیک مصنوعی در ایالات متحده نمود. وی در سال ۱۸۶۸ موفق به پاسخگویی به یک آگهی در مورد یافتن جایگزینی برای کائوچو و آجر به کار رفته در توپ بیلیارد شد. سنَدی که نشان دهد هیات نتیجه گرفته باشد موجود نیست، ولی او در ساخت یک پلاستیک جدید موفق گردید.

در پایان جنگ های داخلی مقدار بسیار زیادی نیتروسلولز مازاد باقی مانده بود که هیات و برادرش مقداری از این مواد مازاد را برای استفاده به عنوان ماده خام خریداری کردند و بیش از ۷۵ پتنت آمریکایی برای تولید پلاستیک ها ارائه نمودند.و یک شانه و بورس در سالهای اولیه صنایع پلاستیک با ریخته گری استادانه ساخته شد.

بر مبنای کارهای اولیه یک شیمی دان آلمانی به نام آدولف وین دایر و شخصی به نام هندریک بکلند از ایالات متحده ، رزین جدیدی به نام فنل فرمالدئید را تولید نمودند که کاربرد تجاری و مقبولیت پلاستیک‌ها را بهبود بخشید. در سال ۱۹۰۹ بکلند اختراع تولید فراورده های پلاستیکی را به ثبت رساند و شروع به تولید آن با نام تجاری بکلیت نمود.

 تکنولوژی پلاستیک ها با کشف پلیمر های جدید و متدهای جدید قالب گیری و شکل پذیری گسترش یافت.

فولاد های جدید برای استفاده در قالب گیری پلاستیک ها ساخته شد. سازندگان، ماشین‌آلات، مهندسین، مربیان، فروشندگان و سایرین شروع به آموزش این تکنولوژی جدید نمودند و روند آموزشی تاکنون ادامه دارد.(مجموعه فایبرگلاس نوین تنها برگزار کننده دوره های آموزشی جوش پلاستیک و ساخت کامپوزیت های پلیمری در ایران)

می توان گفت صنایع پلاستیک بعد از سال ۱۹۷۰ دوره برتری گسترش پلاستیک ها را طی می نماید. بیشتر پیشرفت ها در این دوره برای کشف مونومرهای یا هموپلیمر های جدید حاصل شده است.

امروزه شیمیدانها و مهندسین پلیمر به منظور بهبود خواص، بهینه سازی، فرایند، و کاهش هزینه، پلیمرهای مصنوعی متعددی را به هم آمیخته اند( یا از جهتی آلیاژ نموده )و به هم می پیوندند. ایده آمیختن یا به هم پیوستن دو یا چند ماده مختلف بسیار قدیمی تر از اصطلاح زنجیر پلیمر است. برخی نیازها برای مواد جدید آنچنان سخت و دقیق است که یک ماده به تنهایی نمی‌تواند خواص خواسته شده را به جا آورد یا داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر راجع به صنعت پلاستیک و کاربرد آنها میتوانید کتاب *پلاستیکهای صنعتی* را مطالعه بفرمایید. برای خرید این کتاب اینجا کلیک کنید.

پیج اینستاگرام فایبرگلاس نوین

عکسها و کلیپهای آموزشی بیشتر را در پیج اینستاگرام ما ببینید و به دوستانتان معرفی کنید.(روی آیکون بالا کلیک کنید)

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Short Url Post
  سوالی دارید؟ چت از طریق واتساپ
  0